רקע-עליון

תחומי הפיזיותרפיה

קצת מידע - על מנת להקל עליכם.ן למצוא את הפיזיותרפיסט/ית לו אתם.ן זקוקים.ות:

התפתחות הילד

אבחון טיפול ואיתור מוקדם, בתינוקות פעוטות וילדים, עם עיכוב או איחור בהתפתחות המוטורית. הטיפול מיועד לתינוקות וילדים עם עיכוב על רקע התפתחותי, נוירולוגי, בריאותי, אורתופדי. ילדים תינוקות עם לקוי בשווי משקל, חולשת שרירים, חוסר ויסות חושי, קושי בתכנון והתארגנות. מסורבלות בתנועה.

שיקום הילד

אבחון, טיפול ומעקב בילדים מינקות ועד גיל 18 שנים, עם פגיעות מולדות או נרכשות, הכוללות פגיעות ראש, פגיעות עמוד שדרה (מולדות ונרכשות), מטופלים אונקולוגיים עם בעיות במערכת התנועה, שיתוק מוחין אחרי ניתוחים והתערבויות אורתופדיות ונוירולוגיות, מחלות ניווניות ותסמונות כאב. כמו כן הפיזיותרפיסטים עורכים התאמות אביזרי ניידות, אורתוטיקה ופרוסתטיקה ועורכים בדיקות הליכה במעבדת תנועה.

בריאות האישה ורצפת אגן

טיפול בנשים במעגל החיים. הערכה וטיפול בליקויי תפקוד שלד- שריר הקשורים להריון, ללידה ולטיפול בתינוק. שיקום לאחר ניתוח קיסרי. מניעה וטיפול בליקויי תפקוד רצפת האגן. שיקום רצפת אגן לאחר ניתוחים, הריון ולידה. טיפול בהפרעות בתפקוד מיני וכאבים באגן. טיפול ייחודי לנשים בשלבי החיים: גיל ההתבגרות, גיל המעבר, גיל הזקנה.

וסטיבולרי וסחרחורות

תת תחום עיסוק בפיזיותרפיה המתמקד בטיפול בסחרחורות, הפרעות שווי משקל והפרעות באוריינטציה. הפיזיותרפיסט המטפל בתחום בעל ידע מעמיק בתפקוד המערכות החושיות האחראיות על תפקודי אוריינטציה ושווי משקל, בדגש על המערכת הווסטיבולרית שבאוזן הפנימית. הפיזיותרפיסט מאבחן יחד עם רופאים אוטונוירולוגים וקלינאי תקשורת הפרעות שונות במערכת הווסטיבולרית ויודע לבצע אבחנה מבדלת למצבים מסכני חיים. הפיזיותרפיסט מטפל בהפרעות של ורטיגו, תחושת שיוט, חוסר שווי משקל, רגישות לתנועה, טשטוש מבט וחרדה מתנועה - הנובעות או קשורות לליקויים וסטיבולרים, ומתמקד בחזרה לתפקוד ושימור תפקוד גבוה בעקבות מצבים כאלה.

רצפת אגן גברים

הטיפול הפיזיותרפי בבריאות הגבר הוא תחום רחב המתפתח בעולם בשנים האחרונות וכולל בתוכו טיפול במחלות, בעיות ותופעות מגדריות אשר נזקקות למענה רפואי, נפשי וסוציאלי ייחודי. פיזיותרפיסטים המטפלים ברצפת אגן גברים בעבודה משותפת עם רופאים מאבחנים ומטפלים במגוון רחב של בעיות. פיזיותרפיה נותנת מענה באי שליטה על הסוגרים, בעיות בתפקוד המיני, כאבי אגן אקוטיים וכרוניים, פציעות ספורט, בעיות הורמונאליות והפסקת ה"גבריות" – תהליך הנקרא גם אנדרופאוזה.

גריאטריה

טיפול במטופלים בגיל המבוגר. הפיזיותרפיסטים שמטפלים בתחום הגריאטרי מתמקדים בקידום בריאות, מניעה וטיפול במחלות ומוגבלויות הנוצרות בשלבי החיים המאוחרים. האדם המבוגר פוגש את הפיזיותרפיסטי בקהילה, בבתי חולים, בשיקום ובמוסדות הגריאטרים, אם לאחר פגיעה (אירועי מוחי, ניתוחים אורתופדיים ועוד) או כחלק מהשגרה היומית לשמירה על התפקוד. תפקיד הפיזיותרפיסט להביא את המבוגר לתפקוד המקסימלי שלו ולשפר את איכות החיים מול האתגרים הגופניים והמנטלים שמציבה הזקנה. ניתן להעזר בפיזיותרפיסטים לטובת הנגשת ציוד רפואי ודיור למטופל המבוגר הזקוק להתאמות.

הידרותרפיה - טיפול במים

טיפולי פיזיותרפיה אשר מתבצעים בתוך בריכה טיפולית ייעודית. בטיפול פיזיותרפיה במים נעשה שימוש בתכונות המים והשפעתן בכדי לקדם את תהליך הטיפול/השיקום. הידרותרפיה מתאימה למגוון מצבים בריאותיים המערבים את מערכת השלד והשריר כמו: מחלת פרקינסון, ניוון שרירים, לאחר שבץ מוחי, פגיעות חוט שדרה, לאחר חבלות ושברים, לאנשים עם כאב כרוני ועוד.

שיקום אונקולוגי

טיפולי פיזיותרפיה למטופלים אונקולוגים (שיקום אונקולוגי) נותנים מענה לאנשים שחלו בסרטן. מחלת הסרטן והטיפולים הרפואיים בה (ניתוחים, קרינה, כימותרפיה, טיפול ביולוגי ואימונותרפי) גורמים לעיתים קרובות לתופעות לוואי הפוגעות בשלמות הגופנית, הנפשית והתפקודית של חולים ומחלימים. טיפולי פיזיותרפיה יכולים להקל על המטופלים ולשפר את איכות חייהם בכל שלב לאורך המחלה החל מהאבחנה, לאורך תקופת הטיפולים, בשלבי ההחלמה השונים וגם שנים לאחר מכן. תחום זה נותן מענה גם למטופלים פליאטיביים החולים במחלה מתקדמת ולמטופלי הוספיס בשלבי חייהם האחרונים.

שיקום פה ולסת

תת תחום עיסוק בפיזיותרפיה הנותן מענה למטופלים הסובלים מכאבים בלעיסה ומגבלה בתנועת הפה. סוגי הפגיעות וההפרעות במפרק הפה והלסת הדורשים טיפול פיזיותרפיה הם בין היתר: כאב בפתיחת פה או פיהוק, היתפסות או קליקים במפרק הלסת בזמן פתיחת או סגירת הפה, כאב בלעיסה ודיבור, חריקת שיניים בלילה (Bruxism), כאבי ראש, צוואר, אוזניים ועוד.

שיקום נשימתי

שיקום וטיפול בחולים עם בעיה נשימתית כרונית. הטיפול מיועד: לחולים במחלות ריאה כרוניות כמו COPD, ברונכיטיס, אמפיזמה, אסטמה, סיסטיק פיברוזיס. לחולים במחלות ניוון שרירים למיניהן אשר בעיית הנשימה היא משנית לחולשת שרירי הנשימה ונוקשות בית החזה, לאנשים לאחר טראומה- תאונת דרכים, סיבוך לאחר ניתוח, פעולה צבאית, דלקת ריאות חריפה ומחלות אחרות כמו הקורונה. הטיפול הפיזיותרפי מסייע למטופל לשפר את יכולות הנשימה שלו, הכיוח והתפקוד בצל הבעיה.

שיקום נוירולוגי

הטיפול הפיזיותרפי בתחום הנוירולוגי נותן מענה לאנשים עם פגיעה במערכת העצבים המרכזית והפריפרית כמו: שבץ מוחי, מחלת פרקינסון, טרשת נפוצה, פגיעות ראש, גידולים במערכת העצבים המרכזית, פגיעות חוט שדרה, מחלות נוירו-מוסקולריות (ניוון שרירים ALS), פגיעות נוירולוגיות פריפריות ועוד. טיפולי הפיזיותרפיה מסייעים למטופלים לחזור לתפקוד הקודם שלהם, למנוע לקויות ולהתמודד עם מצבים גופניים חדשים.

שיקום לב

תת תחום עיסוק וטיפול בפיזיותרפיה שיקום וטיפול בחולים עם גורמי סיכון משמעותיים למחלת לב, לאחר צינתור ו/או ארוע לב, ניתוח לב פתוח, החלפת מסתמים, הפרעות קצב, אי ספיקת לב, השתלת לב ועוד. הטיפול מתבצע במסגרת שיקום לב או בקהילה ולעתים אף בבית המטופל.

שיקום אורטופדי

הטיפול והשיקום הפיזיותרפי בבעיות שריר שלד פונה למטופלים בכל מעגל החיים. אנשים עם בעיות/כאבים כמו: גב, צוואר, מפרקים, שרירים, לאחר שברים, נקעים, קרעים ומתיחות גידים. כמו כן לאחר ניתוחים אורתופדים, ניתוחי גב, ניתוחי מפרקים, החלפת מפרקים, קטיעה ועוד. הטיפול מתמקד בחזרה של המטופל לתפקוד מלא. לאחר כמעט כל הליך אורתופדי, יש צורך בתהליך שיקומי שמתקיים באופן מיטבי בעזרת פיזיותרפיסט.

קידום בריאות

פיזיותרפיסטים כאנשי מקצוע הבריאות המומחים בתנועה ותפקוד הם בעלי הידע וההכשרה לקידום אורח חיים בריא לאוכלוסייה הכללית , קידום אורח חיים פעיל ובריא לאדם היושבני, פעילות גופנית מותאמת למניעה וטיפול במחלות שונות, מניעת נפילות ובעיות שלד שריר.

הפיזיותרפיסטים כמקדמי בריאות פונים לציבור הרחב, דרך הרצאות, סדנאות ופרויקטים אחרים, לחינוך לאורח חיים בריא ופעיל, מנפיקים מרשמים לתוכניות לפעילות גופנית באוכלוסיה.

בריאות הנפש

קידום אורח חיים בריא ופעילות וגופנית מותאמת למטופלים המתמודדים עם בריאות הנפש.

לימפאדמה

תת תחום עיסוק וטיפול בפיזיותרפיה לימפטית. הבצקת הלימפטית (לימפאדמה) היא הצטברות נוזל ברקמת העור. הבצקת נוצרת עקב תפקוד לקוי של המערכת הלימפטית האחראית לנקז עודפי נוזלים הנמצאים בגוף. הסיבות להיווצרות בצקת לימפטית הם כתוצאה מניתוח, זיהום או כוויה, או לאחר טיפולי הקרנות לאזור. לימפאדמה מתבטאת בנפיחות, אי נוחות, כובד, כאב, שינויים במראה הגפה והפרעה לתפקוד היומיומי. האבחון מתבצע על ידי רופא אשר מפנה באופן אוטומטי במצב של לימפאדמה לטיפולי פיזיותרפיה היכולים לסייע בהתמודדות ולהקל על הסימפטומים האופייניים.

שיקום ספורטאים

פיזיותרפיה לספורט היא תחום מיוחד העוסק בפציעות שונות הנגרמות כתוצאה מפעילות גופנית. פציעות אלו מתרחשות בקרב כל גווני האוכלוסייה וקשת גילאים רחבה, החל בבני נוער ועד אנשים מבוגרים, הן בספורטאים מקצוענים והן בחובבנים. מקובל לחלק את פציעות הספורט לפציעות הנגרמות מטראומה (over load) או פציעות הנגרמות מעומס ושימוש יתר (over use). הטיפול וזמן ההחלמה תלוי בסוג הפציעה. לא משנה באיזה ענף ספורט אתם עוסקים ומאיזה פציעת ספורט אתם סובלים, מומלץ להגיע לטיפול הפיזיותרפיה בהקדם.טיפול מוקדם מסייע בהחלמה ומונע סיבוכים. פציעה שאינה מטופלת כראוי עלולה לגרום לדחיית התאוששות ולנזקים משניים. לרשות הפיזיותרפיסט.ית עומדים כלים טיפוליים רבים ומגוונים על מנת לשקם ולהחזיר את הספורטאי.ית בהקדם לפעילות הספורט שעסק בה קודם. כלים אלו כוללים טיפול מנואלי, חבישות (טייפינג), אלקטרותרפיה ודיקור יבש. פיזיותרפיה מודרנית מתמקדת בתרגילים שמחזקים ומגמישים את האזור הפגוע. הפיזיותרפיסט.ית מאבחן ומסייע בשיקום בהתאם לסוג הפציעה של המטופל, עד לחזרת הספורטאי או המתאמן לפעילות ספורטיבית סדירה ונטולת כאבים ועד לחזרה לשגרת האימונים. פיזיותרפיסטים.יות במקצוע הספורט מספקים חינוך והדרכה למניעת פציעות, הן לפציעה ראשונית והן לפציעה חוזרת וזאת על מנת למנוע סיבוכים אפשריים ופציעות עתידיות. כמו כן, הם מסייעים בהתאוששות מפציעות וחזרה לשגרת אימונים.

פוסטר תחומי הפיזיותרפיה - מורחב

ישנם עוד תחומים רבים בפיזיותרפיה שלא פרטנו עליהם, סתם שתדעו 🙂 ותכירו את כולם...